یادم هست قبل-تر از اینها، روی پارسی نوشتن و پارسی حرف زدن تعصب داشتم. یعنی تمام تلاشمو میکردم که از کلمات بیگانه استفاده نکنم. ولی بعضی وقتا نمیشد. یعنی مثلا به Email میگفتم رایانامه یا مثلا به SMS میگفتم (و البته هنوز هم میگم) پیامک؛ ولی بیشتر اوقات معادل مناسب پیدا نمیکردم. مثلا نمیدونستم به تلویزیون چی بگم؟ یا به کنترل تلویزیون چی بگم؟ این شد که تعصبم روز به روز کمتر و کمتر شد.

امروز تو همین دید و بازدیدهای عید با یکی از پسردایی-هام صحبت میکردم. این پسردایی-م به تاریخ و ادبیات پارسی علاقه ی زیادی داره، سال سوم دبیرستانه و رشته-ش هم علوم انسانی هست. توی این گپ و گفت ها که از درس و مدرسه ازش میپرسیدم متوجه شدم که به معلم میگه آموزگار! توجهی نکردم. بعدش دیدم به جغرافیا میگه گیتی-شناسی. اول فکر کردم این سیاست جدید آموزش و پرورش هست که میخواد دانش آموزان از واژه های بیگانه استفاده نکنن. ازش پرسیدم به جغرافیا میگین گیتی-شناسی؟! گفت: "من میگم گیتی-شناسی." گفتم یعنی الان روی کتاب جغرافیاتون چی نوشته؟ گفت: "نوشته جغرافیا ولی من بزرگ روش زدم گیتی-شناسی." بعدش متوجه شدم که به تلویزیون میگه دورنما، به سینما میگه رخشاره، به سایت میگه تارنما و... خلاصه بدون ترجمه و زیرنویس دقیقا نمیتونستم منظورشو متوجه بشم. ازش پرسیدم با دوستاتم اینطوری صحبت میکنی؟ گفت: "آره" گفتم: چیزی بهت نمیگن؟ گفت: "اولش مسخرم میکردن ولی من اینقدر گفتم تا گوششون عادت کرد."

یادمه یه مدت دنبال جایگزین پارسی واژه های بیگانه بود که گفت: "اون کارو ول کردم چون دیدم به جز خودم کسی اونا رو نمیگه." میگفت بزرگا حاضر نیستن از این کلمه ها استفاده کنن. ولی بچه ها رو میشه مجبور کرد از این کلمه ها استفاده کنن تا وقتی بزرگ شدن عادت کرده باشن.

علاقه ی این پسردایی-ی عزیز به زبان پارسی خیلی واسم جالب بود. امیدوارم در آینده از فرهیختگان علم و ادب و تاریخ این مرز و بوم بشه ان شاء الله.